arama

Afalina

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen (No Ratings Yet)

Afalina, yunusların türünden gelmektedir. Hemen hemen bütün okyanus türlerinde de görülmektedir. Bu yunus türünün en ünlü olduğu dönem ise Flipper isimli dizinin yayınladığı dönemlerdir.

Afalina Genel Özellikleri

 • Çok zeki oldukları için genellikle eğitilmektedir.
 • Yunus denildiğinde herkesin aklına gelen görüntü, Afalina türüne aittir.
 • Gri renkte ve evcil olması sebebiyle, çok fazla sevilmektedir.
 • İlk doğduğu zamanlardaki ağırlıkları genellikle en fazla 30 kg olmaktadır. Boyu ise 105 cm şeklindedir.
 • Bir ömrü boyunca afalina, 650 kiloya kadar ulaşabilmektedir.

Popülasyonu Hakkında

Popülasyonu sadece ülkemizde değil, aynı zamanda dünya genelin çok fazladır. Yunuslar hemen hemen her ülkede çok fazla sevilmekte ve gösterileri izlenmektedir. Sevimli ve evcil bir canlı türü olması sebebiyle, beraber yüzülen etkinlikler de yapılmaktadır.

Türkiye’deki Popülasyonuolarak özellikle, ülkemizde İstanbul boğazında çeşitli zamanlarda Afalina’lara rastlanıldığı ifade edilebilir. Aynı zamanda çeşitli gösteri merkezlerinde yunuslar seyredilmekte ve çok fazla talep edilmektedir. En çok bilinen yunus türlerinin başında gelen bu canlılar, gösteri merkezlerinin yıldızı haline gelmiştir. Çoğu kişinin gördüğü bu yunus türleri hakkında ne yazık ki çok fazla bilgi bilinmemektedir.

Two dolphins in close up

Üreme şekli

Yunuslar çok fazla yerde yaşamaktadır. Dişi yunuslar doğum yaparken çok fazla kan kaybederler. Bu sebeple bir dişi yunus doğum yaparken, kaybettiği kanın kokusuna köpek balıkları gelip saldırmasın diye, diğer yunuslar, anne yunusu çember içine alarak rahat ve sorunsuz bir doğum yapmasına yardımcı olurlar.

Doğumları ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Doğum sırasında, kuyruklarından doğarlar. Bu şekilde en son kafasının suyla temas etmesi, boğulma durumunun önüne geçmesine yardımcı olur.

Anne yunus, yavrusunun ortama alışması ve kendisini koruyabilmesi için uzun bir süre uyumaz ve sürekli yavrusuyla beraber hareket eder.

Yaşam tarzı

Yaşam tarzı olarak koloniler ve gruplar halinde yaşarlar. Yunuslar birbirine son derece bağlı, sağdık ve hoşgörülü canlılardır. Hemen hemen her okyanusta gruplar halinde dolaşırlar. Ancak en büyük grup, Atlantik Okyanus’unda yaşamaktadır. Grupların büyüklüğü kıyaya olan uzaklığa göre artmaktadır. Grupların başında ise erkek ve iri bir yunus bulunmaktadır. Bu şekilde sürü daha rahat hareket edebilmektedir.

Afalina Tarihi

Yapılan araştırmalar, eski dönemlerde Afalina canlılarının aletler kullandığını ortaya koymuştur. Deniz kabukları ve süngerleri kopararak gagalarına takarlar ve bu şekilde avlanırlar. Bu şekilde, ağız kısımlarının yaralanmalarını önlerler. Bunu öğrenen Afalinalar, aynı kültürü yavrularına da geçirmiştir.

Beslenme alışkanlığı

Beslenme alışkanlıkları diğer balıklarla sağlanmaktadır. Genellikle eğitilen ve tutulan yunuslar, insanlar tarafından ton balığı, balık vb. etçil gıdalarla beslenmektedir.

Ses Frekansları Hakkında

Alfaniların kendi aralarında konuştukları bir dil bulunmaktadır. Bu dillerin varlığı kanıtlanmıştır. Yüksek sesle birbirleriyle konuşan bu canlıların dilleri uzun yıllardır araştırmaların konusunu oluşturmaktadır. Bu seslerini genellikle avlanmak amacıyla daha fazla kullanmaktadır.

etiketlerETİKETLER