arama

Afgan Tazısı

Afgan tazısı ipeksi tüylere, güzel bir surata ve iyi bir karaktere sahiptir. Afganistan kökenli bir köpek cinsidir. İsminden de anlaşılmaktadır. Geçmişi çok eskilere dayanmaktadır.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen (No Ratings Yet)

Afgan tazısı ipeksi tüylere, güzel bir surata ve iyi bir karaktere sahiptir. Afganistan kökenli bir köpek cinsidir. İsminden de anlaşılmaktadır. Geçmişi çok eskilere dayanmaktadır.

Bu köpek cinsinin DNA özellikleri incelenmiştir. DNA incelemeleri sonucunda da milattan önceye kadar tarihi dayanmaktadır. Bu özelliği ile dünyanın en eski köpek ırklarından bir tanesidir. Afgan Tazısı ilk görüntüleri 1925 senesinde görünmüştür. Bu görüntü Kabil’de kaydedilmiştir. Görüntünün ardından bu köpek cinsi İngiltere’ye getirilmiş ve burada insanlara tanıtılmıştır. Tanıtıldıktan sonra çok ilgi görmüştür. Bu ilgi sebebi ile de ırk tüm dünyaya yayılmaya başlamıştır. Fakat kontrollü olarak ilk Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmiştir.

Afgan tazıları genellikler 70 cm boya sahiptir. 70 cm boyuna kadar ulaşabilen bu köpeklerin kilosu ise ortalama 30 kilogram kadardır. Ömrü maalesef 10 – 12 yıl kadardır. Bu köpekler birlikte yaşadıkları aileye ya da tek sahibine fazlasıyla bağlanır ve tanır. Bu nedenle misafirlere karşı çok dost canlısı değildir. Fakat bu durum saldırgan olmaları anlamına gelmemektedir. Gelen misafire saldırmazlar. En fazla yapacağı şey yabancı birini gördüğünde havlamak ve ortamdan uzaklaşmak olmaktadır. Bu köpekler bağımsızlıklarına da fazlasıyla düşkündür. Bu sebeple bu köpekleri eğitmek oldukça zordur. Eğitim için kullanılan yöntemlere, ödül mamalarına ilgi göstermemektedir. Ancak işince çok profesyonel olan insanlar tarafından eğitildiklerinde, eğitim başarılı olmaktadır. Eğitim görmelerine rağmen herhangi bir gösteriye çıktıklarında öğretilen numaraları yapmayabilirler. Bu konuda oldukça inatçı bir köpektir.

Afgan Tazısı eğer yalnız değilse, sahipleri varsa, kapalı ortamda yaşamaktan hoşlanmaktadır. Bu nedenle ev içerisinde bakıldıkların da sakin olurlar. Fakat tabii ki günlük olarak gezmeye ve güvenli yerlerde koşarak egzersiz yapmaya ihtiyaç da duymaktadır. Geniş ve güvenli bir alanda günde en az 1 kere serbest dolanları yararlarına olacaktır. Fakat ortamın güvenli ve çitler ile çevrili olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu köpeklerin kaçma özellikleri de bulunmaktadır. Kaybederseniz ve kaçırırsanız bulmanız oldukça güç olacaktır. Çünkü isminden de anlaşılacağı üzere bu köpek cinsi o kadar hızlı koşmaktadır ki koşarken bir atı bile geçebilmektedir.

Afgan Tazı köpek cinsinin çocuklar ile arası çok iyi değildir. Bağımsızlıklarına düşkün olmaları sebebi ile yetişkinler ile olmaktan daha çok hoşlanırlar. Çocuklar köpeklere ilgi göstermek için sürekli peşlerinde dolanır ve hem sevmek hem oynamak isterler. Afgan Tazısı bu durumdan hoşlanmaz. Çocuğun hareketlerinden fazlasıyla rahatsız olur. Bu nedenle eğer çocuğunuz var ise bu köpek cinsi ile aynı ortamda bulundurmamanız tavsiye edilir. Özet geçecek olursan bu köpek cinslerin en olumsuz özellikleri çocuklar ile arasının iyi olmaması ve eğitimlerinin çok zor yapılmasıdır. Onun dışında enerjisi oldukça yüksektir, oyun oynamayı sever, her gün egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır, diğer köpekler ile ilişkileri kötü değildir.