arama

Alman Çoban Köpeği

Alman çoban köpekleri arazi köpeğidir. Çok arkadaş canlısı değildir. Bu nedenle yabancılara karşı çok iyi davranmazlar. Çocuklar ile iyi geçinmektedirler. Fakat diğer köpeklere karşı çok iyi değillerdir. Uzun ve kasları olan bir köpektir. Yayvan ve dik kulaklara sahiptir. Burnu siyahtır.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen (No Ratings Yet)

Alman çoban köpekleri arazi köpeğidir. Çok arkadaş canlısı değildir. Bu nedenle yabancılara karşı çok iyi davranmazlar. Çocuklar ile iyi geçinmektedirler. Fakat diğer köpeklere karşı çok iyi değillerdir. Uzun ve kasları olan bir köpektir. Yayvan ve dik kulaklara sahiptir. Burnu siyahtır. Güçlü çenesi vardır. Gözleri bademe benzemektedir. Hareketli ve alçak kuyruklu bir köpektir. Ayakları kısadır ve yuvarlaktır. 40 kilogramdan daha fazla kiloya sahiptir. Bu köpek cinsinin diğer adı Kral Çoban Köpeği olmaktadır. Bu köpek cinsi eğitim için çok uygundur. Öğrenmeyi isterler bu nedenle de kolay eğitilirler. Sahiplerinin sesini tanırlar. Köpek sporları ve egzersiz yapmaktan hoşlanırlar.

Bu köpek cinsinin haftada en az bir kere fırçalanarak temizlenmesi gerekmektedir. Özel bir tarak ile bu işlemin yapılması şarttır. Beslenmesi gün içerisine bölünerek gerçekleştirilmelidir. Eğer aniden çok fazla mama yer ise şişlik olabilir. Alman Çoban Köpeği çok akıllıdır. Bunun dışında cesur ve koruyucu bir yapıya sahiptir. Sahibine ve birlikte yaşadığı aileye karşı çok bağlıdır ve sözlerinden çıkmaz. Korkusuz olması en önemli özelliğidir. Korkusuz olması saldırgan olması anlamına gelmez. Bu nedenle bu köpeklerden korkmaya gerek yoktur. Çok sadık bir köpek cinsi olması sebebi ile çok iyi bir arkadaştır. Gözlemci özelliği çok iyidir. Her türlü yaşam tarzına uyum sağlayabilmektedir.

Alman Çoban Köpeğinin enerjisi yüksektir. Bu nedenle de egzersiz ihtiyacı vardır. Oyun oynamayı orta seviye de severler. Başka köpekler ile çok iyi geçinmektedir. Çocuklar ve farklı hayvanlarla da iyi geçinirler. Yabancılara çok arkadaş canlısı davranmazlar. Eğitim açısında çok kolay eğitilirler çünkü öğrenme konusunda çok isteklidir. Koruma özelliği de en üst seviyededir.

Alman Çoban Köpeği’nin üç çeşit tüy yapısı bulunmaktadır. Bazısı kalın ve kısa tüylüdür. Bazısı kalın ve uzun tüylüdür. Bazısı ise dalgalı ve uzun tüylüdür. Bu köpeklerin renkleri siyah, gri, kahverengii sarı olabilmektedir. Bazen siyah beyaz kahverengi gibi birden fazla renkli de olabilir. Bu köpekler polis köpeği olarak da çalışmaktadır. Polis egzersizlerinden çok hoşlanmaktadır. Küçük olduğu dönemde çok fazla egzersiz yapmamalıdır. Çünkü bu durum kemiklerine ve kaslarına zarar verir. Bu köpek cinsinin oynayacağı ve egzersiz yapabileceği büyük bir alana ihtiyacı vardır. Eğer her gün düzenli şekilde dışarı çıkartılarak egzersiz yapılması sağlanırsa evde, hatta apartman dairesinde bile yaşayabilmektedir. Tabii ki bahçeli evlerde daha rahat ederler. Bu köpek cinsi, Alman Çoban, Polis Köpeği, Alman Kurdu gibi çeşitli isimlerle de bilinmektedir. Polis işlerinde çok başarılır ve bu başarısını da ispatlamıştır. Büyük boy köpek olarak bilinmektedir. Erkek olanlarda yaklaşık 65 diş, dişi olanlarda da yaklaşık 60 diş bulunmaktadır. Bu dişlerin gerekli bakımlardan geçmesi gerekmektedir. Ortalama yaşam süreleri 11 yıl ile 14 yıl arasında değişiklik göstermektedir.