arama

Anadolu Sultan Tazısı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen (No Ratings Yet)

Sultan tazısı olarak bahsedilen canlı, özellikle ülkemizin, Eskişehir ve Aksaray’da görülen bir köpek türüdür. Peki, neden bu canlıya Anadolu Sultan Tazısı ismi verilmiştir? Bu ismin verilmesi çok eski zamanlara dayanılmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman, ava ya da geziye çıkığında yanında bu cins köpekler barındırıyordu. Bu sebeple bu canlılara, sultanla gezdiği için Sultan Tazısı olarak isim verilmiştir.     

Kanuni Sultan Süleyman, dışarıya sefere ya da savaşa gittiğinde, döndüğü zaman yanında bu hayvanlardan getirmektedir. Onun için son derece önemli olması, aslıda yeni bir canlı türünün de doğmasına sebep olmuştur. Ülkemizde, Anadolu Sultan Tazısı’nın önemi ve yeri oldukça büyüktür.

Anadolu Tazısı’nın Fiziksel Özellikleri

Çeşitli aktivitelerde kullanılmaktadır. Son derece yararlı ve verimli bir canlıdır. Eski dönemlerde de olduğu gibi özellikle avlanmada kullanılmaktadır. Genel vücut özellikleri erkekler, dişilere göre daha iridir. Erkeklerin vücut uzunluğu ortalama 90 cm. Ağırlığı ise 20 kg şeklindedir.  Çok hızlı koşarlar. Yapılan hesaplamalar, 3 saniye içerisinde 65 km hızla koşabildikleri yönündedir.

Ayak kasları çok güçlüdür. Bu sebeple, koşmaya başladığında hızı her geçen saniye artmaktadır. Resmen koşmak için yaratılmış bir canlı olarak tanımlanıyor.

Görünüm ve özellik itibariyle Saluki tazısı ile karıştırılmaktadır. Ancak bu iki ırk karşılaştırıldığında Saluki’nin çok daha iri olduğu ortaya konulmaktadır. Yaşam tarzı bozkırlar ve otlak alanlar şeklindedir.

Üreme Şekli

Köpeklerdeki üreme şekli genellikle, yaşlarına ve ergenliğe girişlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Erkek köpekler 18 ayda ergenliğe girerken, dişi köpekler ortalama 12. Ayında olgunluğa erişirler. Erkek köpekler için çiftleşme zamanı bulunmamaktadır. Dişi köpek ne zaman kızgın ve çiftleşmeye hazırsa, erkek köpekler de çiftleşmeye hazırdır. Burada önemli olan dişi köpeğin hazır olmasıdır. Dişi köpekler, adet dönemlerinde kızgınlık zamanına erişirler ve çitleşmek isterler.

Popülasyonu

Anadolu Sultan Tazısı olarak adlandırılan bu canlıların popülasyonu, Türkiye’de fazladır. Son dere sevilen ve çeşitli amaçlarda kullanılan bu canlılar, sadık hayvanlardır. Türkiye’deki popülasyonu Aksaray’da ve Eskişehir’de çok fazladır. Bu bölgede fazla olması, burada beslendiğini göstermektedir.

Beslenme Şekilleri

Etçil olan bu köpek türleri, et olarak buldukları her şeyi tüketebiliyorlar. Ancak dişi köpekler adet dönemlerinde ağrılarını azaltmak için, diğer köpekler gibi ot tüketebiliyor. Bunun dışında et, kemik gibi etçil ürünleri ağırlıkla tüketiyorlar. Koku alma ve duyuları son derece gelişmiştir. Bu sebeple yemeklerini kolayca bulabilirler. Narin görünümlü bir ırktır. Bu sebeple de oldukça fazla sevilirler.

Karakterleri

Karakterleri oldukça sakin ve sadıktır. Asil canlılar arasında bulunan bu tür, avlanma konusunda da oldukça başarılıdır. Anadolu’nun sulak yerlerinde daha çok kullanılmaktadır. Bunun sebebi, bıldırcın, keklik ve tavşan gibi canlıların rahat bir şekilde avlanabilmesini sağlamak. Avlanmak konusunda son derece başarılı olan bu canlılar bu sebeple oldukça fazla tercih edilmektedir.