arama

Aslan

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen (1 votes, average: 1,00 out of 1)

Aslan panter (Panthero Leo ) cinsine bağlı olup, kaplandan sonra gelen büyük kedidir. Aslanların ortalama yaşam süresi kendilerine iyi baktıklarını düşünürsek 30 yıldır. Yine iyi bakılmış bir erkek aslan 230 dişi aslan 140 kilodur. Bazı erkek aslanlar 250 kg’yi aşarlar.

1970 yılında İngiltere’de 435 kg olan aslan bulunmuştur. Afrika’daki beş büyük avcı hayvan grubundan biridir. Kas yapıları vücudunun her yerinde güç sembolünü oluşturur. Aslanlar günde 8 kg et tüketirler.

Aslanların kükremeleri çeşitlidir. Sesleri 8 km’ye ulaşır. Kükreyişleri günlük yaşamda hissettikleri duyguları sembolize eder. Her kükreyişin bir anlamı vardır. Aslan Yavruları bir yaşında kükremeye başlar. Aslanlar bilinenin aksine bir arada kalabalık yaşamayı severler. Üç aslan çekirdek aile olarak bir arada yaşayabildiği gibi, sayısı 30 olan aslan grubu da bir arada yaşayabilirler. Kalabalık gruplarda üst düzeyde bir aslan her zaman bulunur.

Avlanma Görevi Dişinindir

Aslan ailesinde avlanma işinden sorumlu bireyler dişilerdir. Erkekler koruyucu görevi gördüklerinden, günlerinin büyük bir bölümünü uyuyarak geçirir. Avdan büyük her zaman aile lideri olan erkekler alır. Erkek bir aslan av esnasında 50 km hıza ulaşabilir. Aslanların yeleleri birbirlerine olan üstünlük gösterisini simgeler. Dişi aslanlar yeleleri koyu olan erkek aslanları güç bakımından; ileride yavrularını daha iyi koruyacaklarını düşünerek daha çekici bulurlar.

Bir dişi aslan birden çok erkek aslanla birlikte olur. Bunun nedenini açarsak; aslanlar kendilerinden olmayan yavruları ileride zamanda karşılaşacakları için öldürürler. İşte bu yüzden dişi aslanlar erkek aslanların kafaları karışsın, yavruları öldürmesinler diye birden çok aslanı eş seçerler.

124 bin yıl önce Asya ve Amerika’da aslanların değişik türleri yaşamıştır. Bunlar; Asya aslanları, Amerika aslanları, Afrika aslanları, Mağara aslanları, Beyaz aslanlar , Dağ aslanları .

Aslanlar ormanda değil funda ve sazlıklarda yaşarlar. Gruplarda yaşayan aslanlar kendilerine bir aslanı lider seçer; liderlik ortalama beş yıl sürer.

  • Pençeleri, yeleleri, kükremeleriyle ormanların değil hayvanların kralıdır. 2005 yılında Etiyopyalı bir kız çocuğunu onu döven adamların elinden kurtarıp etrafını çevreleyerek korumaya almışlardır.

Aslanlar ile İnsanlar Arasındaki İlişki

Afrika’da gönüllü aslan bakımını yapan onlardan hiç ayrılmak istemeyen insanlar var. Kendilerine yardım eden yemek veren bu insanları biraz zaman alsa da ne zaman fark ederlerse ozaman ona itaat ederler.

Ancak bu itaat onlara her şeyin yaptırılacağı anlamı taşımaz. Bu konuyu bir örnekle açacak olursak, ünlü yapım şirketlerinden Warner Bross’un filmleri başlamadan önce karşımıza çıkan kükreyen aslan videosu ve bunun gibi videoların çekilebilmesi için aslanın ayakları bağlanıp, boylu boyuna yatırılıp, kırbaçla kükremesi sağlanıyordu.

Gelişen teknoloji sayesinde bu tür işlemler artık video montajlama sayesinde kolayca yapılıyor olsa da; 1980’li yıllarda böyle bir video çekmek gerçekten zahmetli bir işti.

Doğada aslana zarar verebilecek hayvanlar sırtlan, timsah ve deve kuşu diyebiliriz. Deve kuşunun boyun ve ayak darbelerinden yaralanıp ölen aslanlar epey çok; Bazı hayvanların da tekmelerine maruz kalıp sakatlanan aslanlar da vardır.