arama

Bengal Kedisi

Bengal kedileri oldukça vahşi bir görünüme sahiptirler. Buna rağmen Bengal kedisi yetiştiricileri genel kanının aksine bu ırkın son derece samimi ve sıcak olduğunu iddia ediyor. Son derece meraklı bir kedi ırkı olarak öne çıkan Bengal kedilerini temel olarak 4 ayrı grupta inceleyebiliriz.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen (No Ratings Yet)

Bengal kedileri oldukça vahşi bir görünüme sahiptirler. Buna rağmen Bengal kedisi yetiştiricileri genel kanının aksine bu ırkın son derece samimi ve sıcak olduğunu iddia ediyor. Son derece meraklı bir kedi ırkı olarak öne çıkan Bengal kedilerini temel olarak 4 ayrı grupta inceleyebiliriz.

Özellikle F4 cinsi olarak ifade edilen Bengal kedileri diğer cinslere kıyasla çok daha sakindir. Asya leopar kedileri, bu özel ırkın atası olarak bilinir. O dönem Asya leopar kedi türleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya geldiğinde genetik bilimciler çeşitli türlerde yeni kedilerle çiftleştirme çalışmaları yürütmüştür. Harika desenleriyle fark yaratan ve hayranlık duygusu uyandıran bu asil ırkı sahiplendirmeden önce kapsamlı bir araştırma yapmanız lehinize olacaktır. Çünkü bu ilginç kedi türünün evde bakımını yapmak hiç de kolay değil.

Türkiye’de Bengal Kedisi Var mı?

Tam anlamıyla bir leoparı anımsatan ve bu nedenle ürkütücü bir görünüme sahip olan Bengal kedileri, ağırlıklı olarak turuncu ya da kahverengi tonlarındadır. Benek renkleri siyah ve kahverengi olan bu özel kedi türü, Türkiye’de de kendine yer bulmaktadır. Elbette Ankara ya da Van kedileriyle sayısal anlamda kıyaslamak yersiz olacaktır ancak yine de çok sayıda Bengal kedisinin Türkiye’de yaşadığını söyleyebiliriz. Bengal kedilerini ücretsiz olarak sahiplenebilmek ne yazık ki olanaksızdır. Ülke dışından özel olarak getirtilen bu türe petshoplar vesilesi ile ulaşabilirsiniz.

Bengal kedileri, 1960’lı yıllarda evcil olan shorthair ve Habeş cinsi kedilerle çiftleştirildi. Bu konuda ilk adımı atan kişi Kaliforniya kökenli bir yetiştirici olan Jean Mill. O dönem söz konusu araştırmalar ve çalışmalar tam olarak 20 sene sürdü. Atalarının vahşi özelliklerinden arındırılan ve özgün görünümüyle ilgi çeken Bengal kedileri, orijinal desen ve renklerle daha da cazip hale getirilmiştir.

Bengal Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Bengal kedilerinin kulakları görece kısadır. Uç kısımları yuvarlak yapıdadır. Burun yapılarının ise geniş olduğu gözlenebilir. Kas yapıları güçlü olması fiziksel çekiciliklerinde önemli bir rol oynar. Arka bacaklarının uzunluğu ön bacaklardan uzun şekildedir. Pati kısımları büyüktür. Kuyrukları kalın olsa bile genel anlamda kısa sayılır. Yumuşak yapıdaki tüyleri de aynı şekilde pek uzun değildir. Ağırlıkları ortalama 4-6 kg arasında değişir.

Bengal Kedisinin Karakteristik Özellikleri

Bengal kedileri son derece hareketli ve akıllı hayvanlardır. Bu aktiflikleri onları çoğu zaman eğlendirse de sahiplerine bazen zor anlar yaşatabilir. Oldukça öz güvenli bir ırk olan Bengal kedisi, atak olmayı sever. Farklı kedi türlerine kıyasla dikkatli ve motive olmak, tam olarak onların genlerinde vardır. Bir çocuk edasıyla oyunlar oynamaya bayılırlar. Özellikle banyo yapmaktan, suda çeşitli oyunlar oynamaktan büyük keyif alırlar. Akvaryumda beslediğiniz balıklarla onları aynı ortamda tutmak pek doğru sonuçlar doğurmayabilir. Sinsi bir izlenim veren Bengal kedileri, mobil yapılarından dolayı zaman zaman aşırı gürültü çıkarabilirler. Sahipleriyle olan yakın ilişkisi bağlamında sıklıkla köpeklere benzetilirler.

etiketlerETİKETLER