arama

Boxer

Boxer köpek cinsi, Mastiff ırkından gelmektedir. Alman Bullenbeisser ve Bulldop cinlerinden olduğu düşünülmektedir. Hızlı bir şekilde avını yakalayan bir köpektir. Av konusundaki başarıları ile bilinmektedir.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen (No Ratings Yet)

Boxer köpek cinsi, Mastiff ırkından gelmektedir. Alman Bullenbeisser ve Bulldop cinlerinden olduğu düşünülmektedir. Hızlı bir şekilde avını yakalayan bir köpektir. Av konusundaki başarıları ile bilinmektedir.

Eski dönemlerde bu cins köpekler çiftçiler tarafından çok kullanılmaktaydı. Çünkü, sürülerin tehlikeli yaban hayvanlarından korunması için bu köpek cinsi ideal bir köpektir. Günümüzde ise aile dostu olarak bilinmektedir. Dünyanın en popüler ırklarından bir tanesidir. Büyük bir köpektir. Kare kafa yapısı vardır. Görüntüsünün aksine mutlu bir köpektir. Çok hareketli olması sebebi ile enerjisini atması için sık sık egzersiz yaptırılması gerekmektedir. Korkusuz olarak da bilinen bu köpek cinsi aynı zamanda çok zekidir. Eğitim verilmesi ile birlikte sosyalleşir. Böylece hem ailesine hem sahibine hem de çevredeki insanlara karşı zararsız olmaktadır. Bu tür ilk olarak 2005 senesin Amerikan Kennel Kulübü tarafından keşfedilmiştir.

Her köpeğin olduğu gibi boxer cinsi köpeklerinde düzgün bir bakıma ihtiyaçları vardır. Tüylerinin düzenli şekilde taranması gerekmektedir. Çok sık banyo yaptırılmamaktadır. Çok hareketli olması sebebi ile özellikle kulak çevresi çok toz almaktadır. Bu tozların haftalık olarak mutlaka temiz bir bez ile silinmesi gerekmektedir. Dişleri de düzenli olarak köpekler için özel olan bir diş fırçası ve diş macunu yardımı ile temizlenmelidir. Köpeklerin yaşam kalitesini en üst seviyeye çıkartmak için bilinen ve düzgün köpek mamaları ile beslenmeleri gerekmektedir. Beslenmesinin aksatılmaması ve düzenli olarak mama verilmesi de önemlidir.

Boxer köpek cinsinin çene yapısı oldukça ilginçtir. Özellikle alt çene kısmı dikkat çekmektedir. Ağzı oldukça güçlüdür. Bacakları ve gövdesi oldukça kaslıdır. Yanakları şişkin olması sebebi ile güzel bir görünüme sahiptir. Özellikle yüzünün kırışık olması her zaman şaşkın bir ifade ile görünmesine sebep olmaktadır. Gözleri kahverengidir. Genel olarak siyah beyaz, kahverengi beyaz, kırmızı, kırmızı beyaz ya da sadece beyaz renklerde bu köpeklere rastlamak mümkündür. Enerjik bir yapıya sahip olması sebebi ile oyun oynandığında çok eğlenmektedir. Olgunlaşması uzun zaman almaktadır. Çok sadık bir köpektir. Bu nedenle de sahibine güven vermektedir. Fakat tabii ki sert davranışlar ile karşılaştığında oda saldırgan olabilmektedir. Oyun oynandığında ve iyi davranıldığında o da sevecen ve mutlu olmaktadır. Eğitilmesi çok basittir. Öğrenmeye çok isteklidir. Alıştığı zaman verilen tüm komutlara cevap vermektedir. Yaklaşık 10 yıl kadar ömürleri bulunmaktadır. Düzenli beslendiğinde ve güzel bir çevrede yaşamını sürdüğünde uzun yıllar yaşar. Kalıtsal bir takım hastalıkları olabilir. Bu nedenle bakımlarının, temizliğinin ve beslenmesinin her zaman düzenli şekilde yapılması gerekmektedir. Vücut direnci çok yüksektir. Tabii ki yine de tüm aşılarının eksiksiz şekilde yapılması gerekmektedir. Çocuklu evlerde yaşayacaksa küçüklüğünden itibaren çocuklarla birlikte olmalıdır. Eğitim iyi olan bu cins köpeklerin çocuklar ile arası iyidir. Fakat büyük bir köpek olması dolayısıyla istemeden de küçük çocuklara zarar verebileceğinden dikkat edilmesi gerekmektedir.