arama

CÜCE VATOZ

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen (No Ratings Yet)

Latincesi Ancistrus Dolichopterus olan cüce vatozlar, Loricariidade familyasına ait bir balıktır. Amazon nehirlerinde yaşayan bu balıkların, erkekleri 13 cm, dişileri ise 8-9 cm kadar büyüyebilmektedirler. Yaşamlarını devam ettirebilmeleri için en uygun su sıcaklığı 23 derecen az 27 derecen fazla olmaması gerekir. Suların ph değeri ise 6,5-8,0 aralığında değişkenlik gösterebilir.

Kendi türlerine karşı oldukça agresif davranışlar sergileyen canlılar, akvaryumların olmazsa olmazıdır. Cüce vatozların en belirgin özellikleri ise; Kahverengi veya siyah gövdelerinin üzerinde beyaz benekleri vardır ve yetişkin erkek vatozların burunları üzerinde çıkan dikensi oluşumlar bulunur. Cüce vatozlar diğer vatoz türlerine göre adından da anlaşılacağı gibi daha küçük boyutlara sahiptir. İyi bir yosun yiyici olan bu balıklar, evinde akvaryum olan kişiler tarafından bu özelliklerinden dolayı tercih edilmektedir. Petshoplar ve balık üretimi yapan kişi ya da kuruluşlar tarafından kolay üretilebilen canlılar, uygun fiyatlara temin satılmaktadır.

Cüce vatozların albino varyasyonları da bulunmaktadır ve bu işe gönül verenlerce beğenerek beslenmektedir. Cüce vatozlar geniş pH aralıklarında yaşamını sürdürebilir. Bu sayede çok sayıda balık çeşidinin olduğu sularda hayatta kalabilir. Yosun yiyici balıklar arasında bir kıyaslama yapıldığında vücut yapıları ve renkleri sayesinde açık ara en popüler balıklar arasına girmeyi başaran Cüce vatozlar, yuvalarını oyuk ve mağaralara yaparlar. Gündüz ortada pek görünmeyen cüce vatozlar, geceleri daha aktiftir.

Besleme

Cüce vatozlar hem etçil hem otçuldur, yani omnivor beslenme özelliğine sahip balıklardır. Omnivor balıkları hem bitkisel hem de protein ağırlıklı yemlerle beslemek mümkündür. Beslenmesi daha çok bitkisel yemlerle yapılmalıdır. Aksi takdirde cüce vatozlarda sindirim problemleri baş gösterebilir. Bu canlıyı beslerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yemin taba inmesidir.

Cüce Vatozlarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Yetişkin vatozların cinsiyetleri oldukça kolay belirlenirken, yavru vatozlarda cinsiyet belirlemek daha karmaşık bir iştir.  Kafalarının ön kısımlarında dikensi uzantılar olan vatozlar erişkin erkek vatozlardır. Erkek vatozlar daha iri ve daha geniş bir gövdeye sahiptir ve kafaları dişilere göre daha kalındır. Bu özellikler göz önünde bulundurularak cinsiyet ayrımı yapılmaktadır.

Üreme

Cüce vatozlar çok eşlidir. Bir erkek vatoz aynı ortamda bulunan birçok dişi vatoz ile çiftleşebilir. Yumurtalara bakma ve koruma görevini erkekler üstlenir. Cüce vatozların yumurta bırakmaları için akvaryumunuzda bulundurabileceğiniz bazı araçlar ise şunlardır:

  • Testi
  • Yapay mağaralar
  • Deniz kabukları

Erkek cüce vatozlar üreme zamanı yaklaşana kadar dişileri yanlarına ve yuvalarına fazla yaklaştırmazken yumurtlamadan birkaç gün önce yuvaya girmelerine izin verir. Yumurtlama sürecinden sonra dişi vatozlar yumurtalar ile ilgilenmezler, erkek vatozlar ise kuluçka süreci boyunca yuvayı asla terk etmezler. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra erkek cüce vatoz yavruları korumaya devam ederler. Eğer çevrede yavrular için tehdit oluşturabilecek balıklar varsa yavrular büyüyene kadar başka bir akvaryuma almak en doğru karardır.