arama

Dalmatian (Dalmaçyalı)

Büyük boy köpeklerden olan Dalmatian, erkek olanlarda yaklaşık 25 kilogram, dişi olanlarda ise 22 kilogram civarındadır. Ortalama ömürleri 11 ile 13 yıl arasında değişmektedir. Hafıza gücü çok kuvvetlidir. Sadık olması ve verilen görevleri hep yerine getirmesi ile bilinmektedir.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen (No Ratings Yet)

Büyük boy köpeklerden olan Dalmatian, erkek olanlarda yaklaşık 25 kilogram, dişi olanlarda ise 22 kilogram civarındadır. Ortalama ömürleri 11 ile 13 yıl arasında değişmektedir. Hafıza gücü çok kuvvetlidir. Sadık olması ve verilen görevleri hep yerine getirmesi ile bilinmektedir.

Yalnızlığı sevmemektedir. Bu nedenle yalnız kaldığında huzursuz olabilir. Dalmaçyalı dediğimiz bu tür köpekler arkadaş canlısı ve sevecen bir köpektir. Enerjisi yüksek olan bu köpek cinsi, oyun oynamaktan çok hoşlanmaktadır. Çok hızlı koşması ile de bilinmektedir. Erkek olanların boyu dişi olanlara oranla daha uzundur. Güçlü vücutları olsa da ince görünüme sahiptirler. Renkleri herkesin bildiği üzere siyah ve beyaz karışıktır. Ayakları yuvarlaktır. İnce ve yüksek kulaklara sahiptir. Bu tür köpeklere eğitim verilirken titiz davranılırsa çok iyi sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Hafızalarının çok iyi olması sebebi ile verilen eğitime çok kısa sürede ayak uydururlar. Sert davranılırsa söylenenleri dinlemezler. Bu nedenle kibar şekilde eğitim verilmesi gerekmektedir. Eğitim verecek olan eğitmen kişinin işinde deneyimli olan birisi olması tercih edilmektedir.

Dalmaçyalı köpeklerin tüylerinin bakımının yapılması gerekmektedir. Fırça yardımı ile tüyleri taranmalıdır. Sağır olma tehlikesi vardır. Bu nedenle kısa zaman dilimlerinde kulakları kontrol ettirilmelidir. Arkadaşlıktan çok hoşlanırlar. Bu nedenle yalnız bırakılmadan aile içinde yaşamayı severler. Ortalama ömrü en fazla 13 yıl olarak bilinse de bazısı daha da uzun yaşayabilmektedir. Dişi Dalmaçyalı köpekler 15 tane yavru yapabilmektedir. Çocuklar ile iyi geçinmektedir. Sadece oyun oynarken yaramazlık yapabilirler. Köpekler ve diğer evcil olan hayvanlar ile de arkadaşlık kurabilmektedir. İnsanlar kadar atları da çok sevmektedir. Yabancılara karşı sert olabilirler.

Siyah beyaz tüylere sahip olan bu köpekler nadiren sarı, turuncu ya da mavi benekli de olabilmektedir. Çok güzel bir kürkü bulunmaktadır. Tüyleri kısadır. İlk doğduklarında tamamen beyazdırlar. Zamanla benekleri oluşmaya başlar ve büyüdükçe de devam eder. Enerjileri yüksek olduğu için aktivite ihtiyaçları vardır. Fakat yine de aktivite halinde iken bile ailesi ile olmayı tercih eder. Bahçeli bir evde yaşamaya daha uygundurlar. Soğuk havalarda dışarda kalmamaları gerekmektedir. İlk olarak Hırvatistan’da görülmüştür. Tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. 1800’lü yıllarda dahi görünmektedir. O dönemlerde koruma köpeği olarak kullanılmışlardır. Sadık ve duygusal olmaları sebebi ile genelde günümüzde evlerde yaşamaktadır. Bir dönemin en ünlü çizgi filmlerinden olan “One Hundred an One Dalmatian” Yüz bir dalmaçyalılar çizgi filmi sayesinde popülerlik kazanmıştır. Enerjisi çok yüksektir bu nedenle egzersiz ihtiyacı da çoktur. Oyun oynamayı çok severler. Başka köpekler ile iyi geçinmektedir. Çocuklar ile iyi anlaşmaktadır. Yabancılara karşı tedirgin olabilmektedir. Koruma özelliği bakımından çok iyidir. Deneyimli kişiler tarafından eğitim verildiğinde komutlara çok hızlı şekilde karşılık verebilmektedir. Erkek Dalmaçyalı köpeklerin boyları 50 – 60 santimetre arasında olurken, dişi dalmaçyalı köpeklerin boyu ise yaklaşık 50 – 55 santimetredir.