arama

Karadul

Karadul örümceği hakkında bilinmesi gereken bilgiler.Karadul örümcekleri zehirlimidir? Türkiyede karadul örümceği bulunurmu? Ev hayvanı olarak beslenirmi?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen (No Ratings Yet)

Karadul örümceği, dünya genelinde bilinen ve en tehlikeli örümcek türleri arasında yerini almış bir canlıdır. Zehirli örümcek türleri arasında yer alan bu örümceği sık bir şekilde görmeniz zordur. Herhangi bir yerden resmini gördüğünüz zaman bu örümceği çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. Karadul örümceği parlak siyah bir görüntüye sahiptir. Diğer örümceklere göre görüntüsü ve rengi farklı olduğu için aslında zehirli olduğu direk anlaşılabilmektedir. Ancak sadece siyah renginden değil aynı zamanda arka, sırt kısımlarında kırmızı renge sahip şekilleri de görmeniz gerekmektedir. Bu şekiller tam olarak karadul örümceği olduğunu gösterecektir. Bacakları diğer örümceklerde olduğu gibi uzun ancak biraz daha kalındır. Siyah olması nedeni ile daha iyi bir şekilde gizlenebilmektedir. Zehriyle yakaladığı avlarını felç bırakarak istediği şekilde onları tüketebilmektedir.

Tüm karadul örümcekleri zehirli midir?

Tüm karadul örümceği çeşitleri zehirlidir demek yanlış olacaktır. Bazı karadul örümceği her ne kadar ısırsa bile yine de insanlarda herhangi bir yan etkiye neden olmayacaktır. Ancak bu gibi durumlarda kesinlikle işi şansa bırakmadan en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz tavsiye edilmektedir. Çünkü bu örümceklerin zehirli olanları, insanlarda ölüme bile neden olabilmektedir.

Karadul örümceği zehirlenme belirtileri:

  • Karadul örümceği ısırığından sonra zehrin vücuda geçmesi ile birlikte ilk belirti olarak yüksek ateş sorunları baş gösterecektir. İlk 15 dakika herhangi bir yan etki gözlenmese bile bu belirti yarım saat sonrasında ortaya çıkacaktır.
  • Bir diğer önemli belirti de öncelik ısırılan bölge olmak üzere vücutta kas spazmları başlayacak ve bu durum gittikçe şiddetini arttıracaktır. Kas spazmı, beraberinde ağrıları da ortaya çıkaracaktır.
  • İnsanlarda ısırıktan birkaç saat geçtikten sonra sinir sistemi bozuklukları başlayacak ve kısa bir süre sonra kişilerde felç durumları meydana gelecektir. Bu durum daha çok kısmı felç şeklinde kendisini ortaya çıkaracaktır.
  • Bir diğer önemli belirti ise şiddetli terlemedir. Bununla birlikte hamile olan insanlarda doğum sancıları gözlenebilir. Bu durum kişiden kişiye de değişiklik gösterir.

Yukarıdaki belirtilerin yanında bazı insanlarda sonuç ölüm olsa bile birçok zaman 3-4 günün sonunda zehrin etkisi yavaş yavaş geçmeye başlayacaktır. Ancak yine de tıbbi tedavi herkes için geçerlidir. Çünkü karadul örümceği vücuda salgılamış olduğu zehir; akrep, yılan gibi birçok zehirli canlıdan 15 kat daha zehirlidir.