arama

Maltese Terrier

lta köpeği olarak bilinen bu köpek cinsi, küçük vücut tipine sahip bir köpektir. Küçük olmalarına rağmen güçlüdür. Tüyleri kıvırcık değildir. Tüy uzunluğu 23 cm.’e kadar uzayabilmektedir. Uzun kulaklara sahip olan bu köpeklerin kulakları aynı zamanda aşağı doğru eğiktir.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen (No Ratings Yet)

Malta köpeği olarak bilinen bu köpek cinsi, küçük vücut tipine sahip bir köpektir. Küçük olmalarına rağmen güçlüdür. Tüyleri kıvırcık değildir. Tüy uzunluğu 23 cm.’e kadar uzayabilmektedir. Uzun kulaklara sahip olan bu köpeklerin kulakları aynı zamanda aşağı doğru eğiktir. Kulakları da kuyruğu da tüylüdür. Koyu ve yuvarlak gözlere sahiptir. Burun ucu sivri olan Maltese, siyah burna sahiptir. Belirgin de alınları vardır.

Bu köpekler çok hareketli olmaktadır. Yavruyken günün büyük bir çoğunluğunu uyuyarak geçirmektedir. Büyüdükçe uyku süreleri azalmaktadır. Yetişkin Maltese köpekler günde 12 saat civarı uyumaktadır. Uykusunu alamadıklarında huysuz olmaktadır. Normal zamandan çok daha fazla havlamaktadır. Bu nedenle köpeklerin uyuduklarında uyudukları yerin sıcak olması gerekmektedir. Gece üşüdüklerinde uyanabilirler. Bir yatağa sahip olmalı ve bu yatağında yumuşak bir yatak olması gerekmektedir. İnsanların uyumadığı farklı bir odada uyuması gerekmektedir. Köpeği yanında seveceği bir oyuncak olursa o zaman kendini daha mutlu ve huzurlu hissedecektir. Bu özellikleri ile insan bebeklere de benzemektedir.

Bu köpeklerin diş bakımına da önem verilmesi gerekmektedir. Hatta diş fırçası edinerek köpeklerin dişlerinin düzenli bir şekilde fırçalanması gerektiği önerilmektedir. Ayrıca yumuşak mamalar ile beslemekte önemlidir. Aynı zamanda mamanın kuru olması da tavsiye edilmektedir. Maltese Terrier cinsi köpeklerin dişleri yaklaşık 3 haftalık olduğu zamandan itibaren çıkmaya başlarlar. Bunlar süt dişleridir. 2 aylık olduklarında dişlerinin hepsi tamamlanmış olmaktadır. Toplamda 28 tane dişe sahiptirler. Bu dişler fırçalanması gerekmektedir. Tabii ki diş macunu ve diş fırçasının köpeklere özel olması gerekir.

Bu köpeklerin bazı hastalıklara uğraması ihtimali vardır. Bu hastalıklar; beyaz köpek titreme sendromu, patella lüx, progresif retine atrofisi ve portosistemik hastalıklarıdır. Aynı zamanda köpekler heyecanlandıklarında ya da çok hızlı yemek yediklerinde hapşırmaktadır. Bahar mevsiminde polen gibi unsurlardan da alerjik olanlar hapşırabilmektedir.

Bu köpek cinsinin gözlerinden sıvı akabilmektedir. Bu sıvıların dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Temizlenmemesi durumunda göz etrafında bazı lekeler oluşabilir. Bu durum sizi görsel olarak rahatsız ederken, köpeğin sağlığına da zarar verebilmektedir. Gözlerin ılık su ile ve temiz bir bez ya da pamuk ile dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Bu cins köpeklere hazır su içirmeye özen gösterin. Ayrıca plastik kapta beslemek yerine cam ya da seramik kap tercih edilebilir. Kaplarında temiz olmasına özen göstermelisiniz. Uzun ve ipeksi tüylere sahip olan Maltese cinsi köpeklerin tüyleri beyazdır. Tüylerinin bakımı da düzenli şekilde yapılmalıdır. Köpek tarağı ile tüylerinin taranması ve bakım yapılması gerekmektedir. Köpeklerin tüylerinde aşırı dökülme var ise vitamin kullanması gerekebilir. Bunun sebebi Alopesin olabilir. Bu bir tür köpek hastalığıdır. Bu durumda köpeğinizi veterinere götürmeli ve tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz. Malta köpek cinsleri sevimli ve küçük bir köpektir. Pek çok insan tarafından sahiplenilmektedir.