arama

MONGOZ LEMUR

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen (No Ratings Yet)

Makigiller( Lemuridae), makimsiler (lemurifomes) grubunun en çok bilinen maymun familyası olan mongozlar, diğer tüm  makimsiler familyasının üyeleri gibi sadece Madagaskar’da bulunurlar. Makigiler familyası 2 soyu tükenmiş ve 20 yaşayan türden oluşmaktadır.

Beslenme Şekli

Bu küçük ila orta ölçekli primatlar, otçul veya omnivor, arboreal ve günlüktür. Bununla birlikte, grubun üyeleri diyet ve alışkanlık bakımından büyük farklılıklar gösterir. Bazı türler verimlidir, bazıları yeşillik yerler, diğerleri diyetlerinde bazı böcekler içerir, hatta bazıları bambu yaprakları üzerinde beslenmek için uzmanlaşmışlardır. Tüm lemurlar en azından kısmen arborealdır, ancak birkaç tanesi zeminde uzun zaman harcar. Mongozlar, hem dallar boyunca koşarak hem de daldan dala gövdeden gövdeye sıçrayarak ağaçların arasında hareket eder.

Bazı Mongozların kürkleri zıt renklerden oluşur. Siyah, beyaz, kahverengi ve ya gri renklerinde yamalı kürklere sahip olabilirler. Renk desenleri, ailenin bazı üyelerinde cinsel olarak dimorfiktir. Mongozların uzun, yoğun tüylü kuyrukları ve ince gövdeleri ve uzuvları vardır. Kürk yumuşak ve yünlüdür. Dış kulakları kısa veya orta derecede uzun ve en azından kısmen kürkle kaplanmıştır ve bütün türlerin kulaklarının ucunda tüyler vardır. Bazı Mongoz türleri, 18 veya 20 kişiye kadar gruplar halinde yaşayan sosyal canlılardır ve diğer türler ise yalnız yaşarlar. Bölgelerini işaretlemek için idrar, ter ve anal bezlerini kullanırlar.

Özellikleri

Mozgoz ismi Latince lemures sözcüğünden gelir ve gecenin ruhu veya hayalet anlamları içermektedir. Bu ismin veriliş sebebi, iri ve parlak gözlerine eklenen tuhaf çığlık sesleridir. Mongozlar 24-57 cm arası gövde uzunluğuna, 32-65 cm arası kuyruk uzunluğuna ve 1-4 kg arası ağırlığa ulaşabilmektedirler. Postları oldukça yumuşaktır ve yünlüdür. Vücutları çok zayıf olan canlıların bacakları da vücutlarına orantılı bir şekilde incedir. Arka bacakları ön bacaklarından belirgin bir şekilde uzundur. Diğer tüm nemli burunlu maymunlarda olduğu gibi ikinci ayak parmakları tırnaksızdır. Bunun sebebi tırnaklarının temizlik parmağı işlevi görmesidir.

Yaşam Tarzı

Mongozlar ağaçta yaşarlar, diğer lemurlar gibi ağaçlara tutunarak ve zıplayarak hareket ederler. Bu türün diğer makigillerden bir diğer farkı ise daha çok gündüz aktif olmalarıdır. Grup halinde yaşayan mongozlar, farklı sesler çıkararak iletişim kurarlar. 

Üremesi

Mongozların dişilerinde bir çift meme bulunur ve tek bir yavru doğururlar. Gebelik süreleri türe bağlı olarak 90 ila 150 gün arasında değişiklik gösterebilir. Anne mongozlar yavruları onlara tutunabilecek büyüklüğe gelene kadar ağızlarında taşır. Dünyaya gözlerini açan yavrular birkaç ay içerisinde anneleri tarafından sütten kesilir ve 2-3 yıl içerisinde bir erişkin mongoz olur. Ortalama yaşam süreleri 18 ila 20 senedir. Makigiller familyasında olan neredeyse tüm hayvanlar nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer almaktadır. Bu hayvanların nesillerini devam ettirebilmeleri için yaşam alanlarının tahrip edilmemesi ve avlanmamaları gerekmektedir.