arama

Scottish Fold

Adını son dönemlerde daha da sık duymaya başladığımız Scottish Fold, 1961 senesinde; adından da anlaşılacağı üzere İskoçya’da W. Ross isimli bir çiftçi tarafından keşfedilen bir kedi türü olarak kabul görür.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen (No Ratings Yet)

Adını son dönemlerde daha da sık duymaya başladığımız Scottish Fold, 1961 senesinde; adından da anlaşılacağı üzere İskoçya’da W. Ross isimli bir çiftçi tarafından keşfedilen bir kedi türü olarak kabul görür.

Scottish Fold kedilerinin anneleri düz kulaklıdır; ancak babalarının ırkına dair net bir bilgi yoktur. Baba ırkı hakkındaki bu belirsizliğin temelinde, yapılan kapsamlı araştırmalara karşın genetik kökene dair bulgulara ulaşılamaması yatar. Tam da bu sebeple bariz bir kimliğe sahip olmayan, çiftlik kedisi biçiminde ifade edilir. Scottish Fold türü kedilerde ilk dikkat çeken konu kulak yapılarıyla diğer kedi türlerinden ayrılmalarıdır.

1966 senesindeki resmi kayıttan tam 4 sene sonra, bu tür kedilerin kulak enfeksiyon problemlerinin, genetik bir problem olduğu saptanmıştır. Bu nedenle o dönem resmi olarak tanıma ve onaylama işlemleri dondurulmuştur. Bu problem sonrasında araştırmalar için ABD’ye gönderilmişlerdir. 3 adet yavru Scottish Fold, üremeleri adına farklı farklı yetiştiricilere verilmiştir. Bilhassa bu yetiştiricilerden biri olan Sale Peters, Scottish Fold türünün gelişiminde tarihi bir rol oynamıştır. 1973 yılında ırkın resmi anlamda tanınmasına engel hiçbir sorun olmadığına kanaat getirilmiştir. Hatta öyle ki resmi olarak tanınmasından sadece 5 sene sonra Scottish Fold, şampiyon statüsü ile onurlandırılmıştır.

Scottish Fold Türünün Genel Karakter Özellikleri

Görünümü ve karakter yapısı itibariyle en nevi şahsına münhasır kedilerden biri olarak bilinen Scottish Fold, sevimli yanakları ve yuvarlak yapıdaki gözleriyle dikkatleri üzerine çeker. Naif bir ses tonuna sahip olan bu tür kediler, miyavlamalarındaki hoş melodi sayesinde insanların kalbini kısa sürede çelmeyi başarmış ve popüler bir ev kedisine dönüşmüştür.

Scottish Fold, son derece sakin ve samimidir. Özgün oturma stillerinin yanında cana yakın ve zeki oluşları, onları tam anlamıyla vazgeçilmez kılar. Bulunduğu ortamda huzursuzluk yaratmayan ve adaptasyon problemi yaşamayan Scottish Fold, buna rağmen sevgilerini gösterme konusunda seçicidirler. Sahiplerini seçme konusunda inisiyatifi kaptırmak istemezler. Scottish Fold kedileri aynı zamanda tam bir oyuncudur.

Bir Scottish Fold edindiyseniz vakit kaybetmeden bir de top almalısınız. Attığınız topu size geri getirmekten büyük haz alırlar. Diğer yandan uzun süre yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Temiz bir atmosferde yaşamayı önemseyen bu kediler evlerine ve sahiplerine sıkı sıkına bağlıdır. Buna rağmen kucak, pek de onlara göre değildir.

Scottish Fold Tüy Bakımı

Hafta içinde ortalama 3 defa fırçalama, Scottish Fold kedilerinin tüy bakımı için yeterli olacaktır. Özellikle Nisan-Mayıs gibi aylarda dönemsel bir tüy değişimi ortaya çıkar. Bu aylarda fırçalama işlemini daha yoğun hale getirmek, ölü tüyleri toparlama açısından avantaj sağlayacaktır.

Scottish Fold Renkleri

Scottish Fold kedilerinin renkleri büyük ölçüde duman, beyaz, siyah, portakal, gümüş, kırmızı ya da mavi gibi tonlara yakın olabiliyor. Tüy rengi açısından Amerikan Shorthair ile bazı benzerlikler gösterir.