arama

Sfenks Kedisi

İlginç görünümü nedeniyle diğer kedi türlerinden hemen ayrılan Sfenks kedileri, her daim merak uyandırmayı başarmıştır. Orta boy bir kedi türü olan Sfenks, buruşuk ve tüysüz görünür. Deri katları ve parlakımsı görünümü, onu oldukça popüler kılar.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen (No Ratings Yet)

İlginç görünümü nedeniyle diğer kedi türlerinden hemen ayrılan Sfenks kedileri, her daim merak uyandırmayı başarmıştır. Orta boy bir kedi türü olan Sfenks, buruşuk ve tüysüz görünür. Deri katları ve parlakımsı görünümü, onu oldukça popüler kılar.

Bazı kaynaklarda Sphynx kedisi olarak da tanımlanan bu özel ırk, ortalamaya göre ağır bir yapıdadır. Sfenks kedilerinin özellikle ilginç kulak yapıları onlara vahşi bir hava katar. Bu vahşi görünümlerinin ardında son derece sevgi dolu, son derece naif bir dünyaları vardır. Sfenks ırkının dünyanın pek çok noktasında yaygın bir şekilde beslenildiğine tanıklık ediyoruz. Sıcak ve uysal kediler olarak bilinen Sfenksler, yaklaşık olarak 60 sene önce Kanada’da ortaya çıktı. Bazı Avrupa ülkelerinde kontrol eşliğinde gen havuzunu yoğunlaştırmak amacıyla çeşitli çalışmalara imza atılmıştır. Şampiyonluk unvanına 1988 senesinde kavuşan bu çok özel kedi türü, çok geçmeden cins olarak resmi anlamda kabul görmüştür.

Ana Vatanı Kanada

Sfenks kedilerine dokunduğunuzda ilginç bir şekilde sıcak bir duyguya kapılırsınız. Bu durum onların yumuşak vücut yapılarından ileri gelir. Bugün Kanada’da hemen her hanede karşınıza çıkabilecek olan Sfenks kedilerinin ortamdaki enerjiye olumlu bir katkı yaptığına inanılıyor. Özellikle Toronto şehrinde daha yoğun şekilde denk gelinebilecek olan bu kediler ortalama 4-5 kg ağırlığına sahiptirler. Çok az tüye sahip oldukları için tüy dökme gibi zorlu bir görevle sizi baş başa bırakmazlar. Buna rağmen bu kedilerin bakımı hiç de düşündüğünüz kadar kolay değildir. Herhangi bir mutasyona uğramaksızın siyah bir kediden rastlantısal biçimde doğduğuna inanılan Sfenks kedileri, Afrika bölgesinde “Mısır Kedisi” olarak tanınıyor.

Sfenks Kedilerinin Genel Karakter Özellikleri

Genel anlamda ilgi düşkünü olan Sfenks ırkı, hemen her ortama kolayca adapte olmayı başarır. Geniş kitlelerin ilgisini kısa süre içinde çekmeyi bilen bu kediler, bu durumu elbette ilginç görünümlerine ve kaslı vücut yapılarına borçludur. Psikolojik araştırmalar neticesinde diğer kedi türlerine kıyasla insanlarla en iyi anlaşabilen tür olduğu saptanmıştır. Sfenkslerin enerji düzeyleri her zaman yüksektir. Bilinçleri açıktır ve bu nedenle her daim meraklıdırlar. Bir köşeye uzanıp akşama kadar hiç yerlerinden kalkmadan öylece pişkin pişkin yatmazlar. Bu mizaç hiç de onlara göre değildir. Tam aksine mobil olmayı severler. Daima bir gezinti içinde, yeni şeyler keşfetme arayışında görebilirsiniz. Zaman zaman yaptıkları ufak haylazlıklarla dikkatleri üzerine çekmeyi severler. İnsanlar haricinde diğer kedi türleriyle de çok iyi anlaşabilirler. Farklı hayvanlarla sosyal etkileşimde bulunmaktan çekinmezler.

Sfenks Kedilerinin Bakım Süreçleri

Genelde bu kedilerin tüysüz olmasından kaynaklı olarak bakımlarının kolay olduğu düşünülse de bu durum büyük yanılgılar doğurur. Böyle bir eğilim Sfenkslerin sağlığını uzun vadede tehlikeye sokacaktır. Oldukça özel bir deriye sahip olan Sfenks kedilerinin bakımı yapılırken çeşitli yağlardan ya da losyonlardan yararlanmak doğru olacaktır. Bu arada Sfenks ırkı banyo konusunda sorun çıkarmaz. Henüz yavruyken bile banyo yapma konusunda isteklidirler. Diş hastalıklarıyla sıklıkla karşılaşan bir tür olduğu için düzenli ağız bakımın yapılması da önemlidir. Bakım esnasında kibar ve hassas davranmanız, aranızdaki ilişkiyi güçlendirecek ve bakım süreçlerini kolaylaştıracaktır.