arama

SİVRİSİNEK

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen (No Ratings Yet)

Sivrisinekler, Diptera (Gerçek Sinekler) sınıfına ait böceklerdir. Tüm Gerçek Sinekler gibi, iki kanatları vardır, ancak diğer sineklerin aksine, sivrisinek kanatları ölçekleri vardır. Sivrisinek yetişkinleri küçük, uçan, orta yaştaki böceklerdir. Dişi sivrisineklerin ağız kısmında, uzun delici ve emici bir hortum bulunur. Erkekler ise tüylü antenlere sahiptirler fakat ağız kısımları dişilerden farklıdır, dişilerin aksine erkek sivrisineklerde delici hortum bulunmaz. Dünyada 2500’ün üzerinde sivri sinek türü mevcuttur.

Sivrisineklerin Özellikleri

Sivrisinekler genellikle siyah veya koyu kahverengidir ve hareketsiz veya neredeyse durgun suda oluşurlar. Larvalar veya perukçular adı verilen olgunlaşmamış aşamalardan geçerler. Çoğu sivrisinek larvaları vücutlarının arkasında belirgin bir sifon veya hava tüpüne sahiptir. Bir sonraki aşama pupa aşamasıdır; pupalar siyah ve yuvarlak bir formadadır ve suda yaşamlarını sürdürür.

Sivrisinek Kelimesinin Kökeni

İspanyollar sivrisinekler, “musketas”, yerli İspanyollar ise “zancudos” dedi. “Sivrisinek”, “küçük uçmak” anlamına gelen bir İspanyolca veya Portekizce kelime iken, İspanyolca bir kelime olan “zancudos”, “uzun bacaklı” anlamına gelir. “Sivrisinek” kelimesinin kullanımı açıkça Kuzey Amerika kökenlidir ve yaklaşık 1583 yılına kadar uzanır. Avrupa’da sivrisineklere İngilizler, “Les moucherons” veya Fransız yazarlar ve Almanlar tarafından “Les kuzenler” denir. “Stechmucken” veya “Schnacke” adını kullanılmıştır.

Sivrisinekleri Uzaklaştırma Yöntemleri

Boyut olarak oldukça küçük olan bu canlılar, buna rağmen oldukça tehditkardır. Isırıkları oldukça kaşıntılı ve alerjik olabildiği için, önlem alınması gereken hayvanlar listesindedir. Yaz aylarında kanımızı emme göreviyle ortaya çıkan kanatlılar, insanoğlunun en büyük kâbusları arasındadır. Sivrisinekler gece yürüyüşlerinizi, akşam oturmalarınızı hatta gece uykularınızı mahvedebilir ve bu nedenle çevre de sivrisineklerin bulunmasını kimse istemez, bu nedenle böcek kovucular ve bazı doğal yöntemlere başvurulur.

Bununla birlikte, sivrisinekler sadece kaşıntılı ve rahatsız edici ısırıklarından ibaret değildir. Bazıları insanlara bulaşabilen tehlikeli hastalıklar taşır. Bu hastalıklar, Batı Nil virüsü, sıtma, ensefalit ve dang hummasını içerir. Bu nedenle sivrisinekler tarafından ısırılmamak için ayrıca bir çaba sarf edilmelidir. Etkili sivrisinek kontrol sistemleri ile sivrisinek hastalıklarından kaynaklanan sağlık riskleri önlenebilir.

Sivrisinekler Nerede yaşar?

Sivrisinekler durgun suda ürer ve bu nedenle yaşam alanları genellikle göllerin ve göletlerin yakınında bulunur. Ayrıca, evinize istediğinizden daha yakın yaşayabilirler. Tıkalı oluklarda, suyla doldurulmuş eski lastiklerde, çeşmelerde ve klorlanmamış yüzme havuzlarında bulunurlar.

Sivrisinekler Hakkında İlginç Bilgiler

 • Yalnızca dişi sivrisinekler kanla beslenir.
 • Bazı bitkilerin kokuları sivrisinekleri çok fazla rahatsız eder.
 • Yeteri kadar kan emince hareket kabiliyeti zayıflar.
 • Işığa karşı bir duyarlıkları vardır.
 • Dişi sivrisinek bir gecede birlerce yumurta bırakabilir.
 • Sivrisinek ısırıklarını kaşımak kaşıntıyı gidermez aksine yara oluşumuna neden olur.
 • Bilimsel araştırmacılar (taksonomistler) sürekli olarak yeni sivrisinekler aramakta ve yeni bilgiler veya daha önce tanımlanmış olan özellikleri tanımlamak için daha önce tanımlanmış örnekleri incelemektedir.
etiketlerETİKETLER
benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER